Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

 

 

Odebrałeś już kluczyki do wymarzonego samochodu? Zanim jednak wsiądziesz za kierownicę i zaczniesz w pełni korzystać z pojazdu, musisz domknąć ostatnie formalności. Podpisanie umowy oraz zakup auta dopiero otwiera listę rzeczy, które musisz zrobić. O jakich formalnościach musisz pamiętać? Co jest niezbędne? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu, zapraszamy do czytania.

Upewnij się, że umowa zawiera wszystkie potrzebne informacje

Umowa dotycząca zakupu-sprzedaży używanych samochodów nie jest skomplikowana. Aby była ona odpowiednio przygotowana, musi jednak zawierać kilka podstawowych informacji o pojeździe oraz stronach zawierających transakcję. W przypadku auta muszą w umowie znaleźć się takie informacje jak: numer rejestracyjny pojazdu, numer nadwozia (VIN), pojemność oraz rok produkcji. Z kolei sprzedający i kupujący oprócz swojej godności, powinni także uwzględnić w umowie numery PESEL, informacje z dowodu osobistego oraz adresy zamieszkania.

Czego jeszcze nie może zabraknąć? Nie możesz pominąć takich informacji jak cena, data zawarcia transakcji oraz ewentualne usterki pojazdu. Ten ostatni aspekt potrafi być niebezpieczny — zaniżenie wartości auta na umowie może być dla kupującego nieopłacalne. Trudniej potem egzekwować zwrot pieniędzy z tytułu rękojmi. Co więcej, możesz też narazić się na odpowiedzialność karnoskarbową.

W przyszłości mogą Cię spotkać nieprzyjemności, jeśli zgodzisz się na wpisanie wcześniejszej daty na umowie. Wówczas, jeśli poprzedni właściciel popełnił jakieś wykroczenia przed sprzedażą auta, możesz zostać obarczony winą za jego błędy. Choćby z tego powodu warto podać nie tylko rzeczywistą datę, ale również godzinę dokonania transakcji.

Wizyta numer jeden — Urząd Skarbowy

Kupując używane auto, musisz w terminie do 14 dni od momentu nabycia pojazdu, podejść do Urzędu Skarbowego, aby zapłacić podatek od wzbogacenia się. Jaki to koszt? Oblicza się go indywidualnie, w zależności od ceny. Zazwyczaj jest to kwota 2% faktycznej ceny, za którą kupiłeś samochód. Warto tu podkreślić, że obowiązkiem urzędnika jest sprawdzenie, czy kwota zawarta w umowie, jest zgodna z faktyczną wartością danego modelu. Jeśli zauważy on tu nieprawidłowości, to podstawą opodatkowania będzie realna wartość rynkowa.

Ważne badania techniczne i OC

Czy w momencie, w którym sprawdzisz i podpiszesz umowę, możesz legalnie poruszać się zakupionym autem? Tak, jeśli posiada ono ważne badania techniczne oraz ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przechodzi na nowego właściciela w chwili zawarcia transakcji i obowiązuje ono do końca okresu, na który umowa została zawarta.

Wizyta numer dwa, tym razem w Wydziale Komunikacji

Jako nowy właściciel samochodu nie możesz zapomnieć o rejestracji pojazdu. W tym celu musisz udać się do Wydziału Komunikacji. Rejestracja samochodu wiąże się również z wymianą tablic rejestracyjnych na nowe. Poprzednie możesz zachować tylko w sytuacji, w której dawny właściciel zarejestrował auto w tym samym powiecie.

Ile masz czasu, aby zgłosić się do Wydziału Komunikacji? Zgodnie z prawem musisz udać się do tej jednostki w terminie 30 dni od daty zakupu auta osobowego czy użytkowego. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą: dowód osobisty, umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem, kartę pojazdu (jeśli została wydana) oraz stare tablice rejestracyjne.

Kiedy już wypełnisz wniosek, otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny, który obowiązuje przez 30 dni. W tym okresie zostaną wyrobione nowe tablice.

Jak wypełnić wniosek o zarejestrowanie pojazdu? Jeśli interesuje Cię odpowiedź na to pytanie, sprawdź na tej stronie, jak w praktyce wygląda rejestracja samochodu https://jakiwniosek.pl/wnioski/komunikacja/rejestracja-pojazdu. Znajdziesz tam najważniejsze informacje dotyczące tego procesu. Zapraszamy!

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz