Maszyny do czyszczenia suchym lodem są hitem w przemyśle na całym świecie. Czym jest suchy lód? Nazywamy tak granulat zestalonego dwutlenku węgla, czyli materię o temperaturze -78,5°C. Suchy lód otrzymywany jest na drodze rozprężania ciekłego dwutlenku węgla połączonego z prasowaniem. W warunkach normalnych (czyli temperaturze umiarkowanej) suchy lód nie topi się, ale sublimuje czyli przechodzi ze stanu stałego bezpośrednio w gazowy – stąd zjawisko dymienia granulatu i brak cieczy podczas jego parowania.
Co warto wiedzieć
Czyszczenie suchym lodem to nie jest metoda ścierna ale powierzchniowa. Co to znaczy? Granulki uderzają w zaskorupienie, co powoduje że zanieczyszczenie zamarza, a co za tym idzie – pęka. W pęknięcia wnikają następne granulki, które sublimując zmieniają swoją objętość i ciśnienie w otoczeniu. W ten sposób zabrudzenia zostają oderwane od powierzchni. Do skorzystania z tego procesu potrzebny jest granulat suchego lodu oraz odpowiednie urządzenie.
Jak to działa?
Przeciętna maszyna do czyszczenia suchym lodem składa się z bębna, systemu podawczego z przyłączem sprężonego powietrza, pojemnika na lód, węża z pistoletem i dyszy. Cena takiego urządzenia to od kilkunastu do dwudziestu tysięcy euro. Jak działa? Granulki suchego lodu wsypuje się do bębna, stamtąd podawane są do węża. Do maszyny podpinamy kompresor i dzięki sprężonemu powietrzu z pistoletu wystrzeliwuje suchy lód pod ciśnieniem. Po zetknięciu z czyszczoną powierzchnią granulat natychmiast paruje i porywa ze sobą brud, który po opadnięciu jest bardzo łatwy do usunięcia (np. odessania specjalistycznym odkurzaczem).
Konsultacja i profesjonalizm
Poszczególne urządzenia do czyszczenia suchym lodem różnią się od siebie głównie sposobem podawania granulatu do węża. Podajnik jest najbardziej newralgiczną częścią maszyny, bowiem do zablokowania granulatu dochodzi najczęściej w tym właśnie miejscu. Jeśli nastąpi, wymusi przerwę w czyszczeniu – do kilkudziesięciu minut – oraz straty w granulacie. Z tego powodu chcąc skorzystać z czyszczenia suchym lodem lepiej postawić na profesjonalistów, a w przypadku wynajmu lub kupna sprzętu zapoznać się ze specyfiką systemu podawczego urządzenia i mieć pewność, że pracownicy którzy będą obsługiwać maszyny do czyszczenia suchym lodem zostaną odpowiednio przeszkoleni
Na kłopoty – suchy lód
Czyszczenie suchym lodem to rozbudowany temat, ale spójrzmy co jest czyszczone najczęściej. Oczywiście formy stosowane w przemyśle gumowym i lakierniczym, szafy sterownicze ciągów produkcyjnych, turbiny gazowe, urządzenia pod napięciem, prasy drukarskie, zakłady spożywcze. Czyszczenie suchym lodem sprawdza się wszędzie tam, gdzie likwidacja zabrudzeń wymaga czegoś więcej niż woda, piasek i płyn do naczyń.