Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Czas to pieniądz, a więc wydajność przekłada się na zysk. Nic dziwnego, że technologia czyszczenia suchym lodem należy już do standardów sprzątania przemysłowego, skoro można jej używać na parkach maszynowych i liniach produkcyjnych w trakcie ich pracy. Warto jednak wiedzieć, kiedy maszyna do czyszczenia suchym lodem przyniesie najlepsze efekty i dlaczego jest opłacalna.

Urządzenia do czyszczenia suchym lodem a diagnostyka linii produkcyjnej

Rozwój technologiczny to coraz większe wyzwania diagnostyki i konserwacji firmowego sprzętu. Coraz częściej mamy do czynienia z naciskami na zmniejszenie przestojów do minimum – w dobie kryzysu po-pandemicznego jest to szczególnie widoczne, jednak było tak już wcześniej. Techniki diagnostyczne doskonalono, by czas przeglądu nie rzutował na rentowność. I to zarówno w przypadku diagnostyki usterkowej, jak i prewencyjnej (np. olejowej). I tu pojawia się kwestia utrzymania danej maszyny w stanie, który taką szybką diagnostykę umożliwi. Tak naprawdę nie da się tego osiągnąć bez pomocy urządzenia do czyszczenia suchym lodem.

Urządzenia do czyszczenia suchym lodem a przepisowa higiena produkcji

Utrzymanie parku maszynowego w czystości jest wymagane przez przepisy oraz zalecenia producentów. Teoretycznie, właściwe serwisowanie i zastosowania odpowiednich materiałów eksploatacyjnych powinno zabezpieczać przed kłopotami, zaś czyszczenie z pozostałości materiałów powinno być przeprowadzane na bieżąco. Kto jednak był kiedykolwiek w przeciętnym zakładzie przemysłowym wie, że w praktyce nie jest to takie proste. Rytm pracy firmy zależy od wielu okoliczności i czasami nie da się przewidzieć wszystkiego. To z kolei oznacza, że jeszcze długo żadne normy, ani technologie nie uwolnią nas od narastających nie wiadomo jak i kiedy zaskorupień złożonych z pyłów, smarów, kurzu, tłuszczy, czy resztek prefabrykatów. Podobne zanieczyszczenia są prawdziwą zmorą większości firm przetwórstwa spożywczego, drukarni, punktów przemysłu. Urządzenia do czyszczenia suchym lodem są jednak doskonałym antidotum na podobne sprawy.

Mycie po zakończeniu cyklu i mycie przed przeglądem

Higiena produkcji to bezpieczeństwo pracy i mniejsze zagrożenie usterkami – wiadomo że ewentualne awarie, wycieki, czy przetarcia szybciej się ujawniają na czystym sprzęcie. Czystość to również łatwiejsze przeglądy eksploatacyjne. W wielu przypadkach poza przepisami również i producenci różnego rodzaju maszyn uzależniają ich sprawność (oraz naprawy zgodne z umową gwarancyjną) od utrzymania czystości. Jak o nią dbać? Najlepiej na bieżąco. A najłatwiej będzie tego dokonać wykorzystując urządzenia do czyszczenia suchym lodem. Dlaczego? Do niedawna niektóre z zanieczyszczeń w przemyśle odlewniczym, farmaceutycznym, motoryzacyjnym, lub spożywczym nie ustępowały bez użycia specjalnych środków, te zaś na ogół były toksycznymi chemikaliami. Stanowiło to poważny problem ze względu na przepisy ochrony środowiska. Poza tym w wielu branżach poniżej pewnego poziomu czystości linii produkcyjnych zwyczajnie nie da się pracować – np. w przemyśle precyzyjnym.

Ewolucja technologii a urządzenia do czyszczenia suchym lodem

Jeszcze kilka lat temu wybór metod czyszczenia parków maszynowych ograniczał się do kilku metod. Tyle że mycie ręczne jest mało wydajne, użycie chemii w wielu wypadkach było niemożliwe, z kolei piaskowanie zmienia strukturę czyszczonego materiału i niszczy całe fragmenty powierzchni. Prostsze i ekologiczne okazało się czyszczenie gorącą parą. Jest ono wydajne, ale tam gdzie warunki wykluczają obecność wilgoci niemożliwe do zastosowania. Podobnie było w przypadku czyszczenia strumieniem wody pod ciśnieniem. Oprócz tego, że nie da się go zastosować w przypadku sprzętu naszpikowanego elektroniką (czy na liniach produkcyjnych przemysłu precyzyjnego) operacja mycia koliduje z zasadą oszczędzania wody. Z pomocą przyszedł strumień granulatu zestalonego CO2, czyli urządzenia do czyszczenia suchym lodem.

Jak działają urządzenia do czyszczenia suchym lodem

Suchy lód to potoczne określenie zestalonego dwutlenku węgla, materiał ten uzyskuje się drogą rozprężania ciekłego CO2 i formowania prasowaniem. W normalnych warunkach, czyli w temperaturach przyjaznych człowiekowi suchy lód nie topnieje, tylko sublimuje tzn. przechodzi ze stanu stałego bezpośrednio w gazowy. Czyszczenie tą substancją polega na wykorzystaniu sprężonego powietrza, którym wyrzuca się jej drobiny w kierunku usuwanych zabrudzeń. Zabrudzenia ulegają zamrożeniu i spękaniu, zaś topnienie suchego lodu skutkuje ciśnieniem odrywającym je od powierzchni. Ta metoda nie pozostawia po sobie żadnych zanieczyszczeń, ani wilgoci. Co najważniejsze – może być stosowana na urządzeniach w trakcie pracy i na liniach produkcyjnych bez ich demontażu. Urządzenia do czyszczenia suchym lodem nie wymagają przy tym żadnego wsparcia chemią, ani nie zużywają wody. A sam granulat suchego lodu po zakończeniu swojego zadania zniszczenia zabrudzeń, zwyczajnie się ulatnia.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz