Zwolnienie lekarskie w ciąży jest niezbędne w niektórych sytuacjach – zwłaszcza w takich, w których przyszła mama choruje lub życie malucha jest narażone na niebezpieczeństwo. Słyszymy wiele informacji dotyczących L4 w ciąży, jednak nie zawsze wiemy, jak je interpretować. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić wszelkie nieścisłości związane z tym tematem.
Kiedy można iść na zwolnienie lekarskie w ciąży?
Prawo do zwolnienia lekarskiego przysługuje każdej kobiecie w ciąży, która ma ubezpieczenie chorobowe. L4 w ciąży wystawiane jest przez lekarza, najczęściej ginekologa prowadzącego ciążę, który stwierdza niezdolność pacjentki do pracy. Wskazaniem do wystawienia zwolnienia może być złe samopoczucie, choroba lub warunki pracy, które są nieodpowiednie dla kobiet w ciąży. Powodem może być również stres czy nieprzyjemna atmosfera w pracy, która wywołuje niepotrzebne napięcie. To, co warto wiedzieć, to fakt, iż pacjentka będąca na L4 w ciąży ma prawo do otrzymywania 100% dotychczasowego wynagrodzenia.
Kobieta spodziewająca się dziecka może przebywać na zwolnieniu lekarskim przez okres 270 dni. Jest on znacznie dłuższy, niż ten przysługujący innym pracownikom, gdyż wtedy maksymalnie wynosi 182 dni.
Praca na umowę zlecenie – czy można iść na zwolnienie?
Kobiety, które są zatrudnione na umowę zlecenie, nie są chronione przez przepisy prawa pracy. Ten rodzaj umowy jest regulowany Kodeksem Cywilnym. Aby mieć prawo do pełnego wynagrodzenia podczas zwolnienia lekarskiego w czasie trwania ciąży, pracownica musi być objęta takimi świadczeniami jak ubezpieczenie zdrowotne oraz składki emerytalne. Jest to jedynie możliwe w sytuacji, gdy kobieta pracująca na umowie zlecenie, sama opłata swoje składki – wtedy przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe.
Co można robić na zwolnieniu lekarskim?
Fakt przebywania na zwolnieniu lekarskim może przyczynić się do kontroli przeprowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Każda ciężarna kobieta może spodziewać się takiej
wizyty, która ma na celu sprawdzenie, czym faktycznie zajmuje się pracownica przebywająca na zwolnieniu. Warto wiedzieć, że kobieta na zwolnieniu lekarskim nie może podejmować żadnej pracy zarobkowej – grozić to może utratą przyznanego zasiłku. Jeżeli wizyta kontrola zdarzy się to podczas jej nieobecności, ma ona określony czas na wyjaśnienie tego zdarzenia, najczęściej jest to 7 dni.
Uzasadnionym wyjściem może być:
- wizyta u lekarza,
- wyjście do sklepu,
- wyjście do apteki,
- rehabilitacja,
czyli taka aktywność, która jest niezbędna dla utrzymania zdrowia. W przypadku planowania dłuższej nieobecności w domu należy o tym powiadomić ZUS, podając tymczasowy adres zamieszkania.
ZUS na podstawie swoich kontroli może stwierdzić, że pracownica wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z zaleceniami lekarza. Wiąże się to z utratą całego zasiłku, a nawet ze zwrotem pobranych dotychczas pieniędzy. Takie niewłaściwe korzystanie z L4 w ciąży, skutkować może zwolnieniem dyscyplinarnym z miejsca pracy – w tej sytuacji ciąża nie chroni przed zwolnieniem.
1 komentarz
Masz problemy ze zdrowiem, nie wiesz jak dbać o siebie? Sprawdź nasze poradniki na blogu. Doradzamy w wielu sprawach. Zobacz na https://www.makijaz.info.pl/kim-jest-wim-hof-poznaj-tworce-metod-zdrowego-stylu-zycia/