Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Choroba alkoholowa dotyka przede wszystkim osoby uzależnionej, ale destrukcyjnie również wpływa na życie najbliższych jej osób.

Choroba alkoholowa pozwala człowieka kontroli nad własnym życiem, piciem, zachowaniem czy czynami. Proces leczenia tej choroby jest bardzo złożony i długotrwały. Wymaga od pacjenta zaangażowania, chęci zmiany oraz dużej motywacji, aby wytrwać w trzeźwości. Najbardziej skuteczną metodą leczenia alkoholizmu jest terapia leczenia uzależnień, w jej skład wchodzą konsultacje ze specjalistami, terapia grupowa oraz terapia indywidualna. Lekarz podczas procesu leczenia może zlecić osobie uzależnionej podanie wszywki alkoholowej. Pacjent musi wyrazić świadomą zgodę na zabieg. 

Wszywka alkoholowa – czym ona jest?

Wszywka alkoholowa Radom z https://gabinetchirurgiczny.com/esperal-wszywka-alkoholowa-radom-piaseczno-otwock-wyszkow/ to lek przeznaczony dla osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu, które podjęły świadoma decyzję o zaprzestaniu spożywania tej substancji. Wszywkę alkoholową lekarz podaje pacjentowi podskórnie w okolicach łopatek oraz pośladków. Zabieg odbywa się w warunkach sterylnych, tak aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań. Lekarz przeprowadza zabieg w znieczuleniu miejscowym, a cała procedura medyczna trwa około 30 minut. Podczas zabiegu, lekarz podpowięziowo zaszywa od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek, które wydzielają do krwi pacjenta substancję czynną. Substancja czynna, czyli disulfiram powoduje hamowanie procesów metabolicznych alkoholu. Lekarz przeprowadza zabieg w taki sposób, aby blizna po jego wykonaniu była jak najmniejsza. 

Przed wykonaniem zabiegu specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad. Ma on na celu poznanie stanu zdrowia pacjenta, dolegających mu schorzeń, przyjmowanych leków oraz wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Należy pamiętać, że osoba uzależniona, która zdecydowała się na przyjęcie wszywki alkoholowej ma całkowity zakaz spożywania alkoholu. 

Wszywka alkoholowa – jak to działa?

Pacjent, który wyraził świadomą zgodę na przyjęcie wszywki alkoholowej, podczas prostej procedury medycznej, w jego ciele zaszyty zostaje lek Esperal. Esperal odpowiada za blokowanie rozkładu alkoholu we krwi. 

Z zaszytych tabletek do krwi pacjenta uwolniona zostaje substancja czynna, która blokuje enzym odpowiadający za przeprowadzenie dehydrogenazy aldehydowej. Oznacza to, że aldehyd octowy nie może podlegać dalszym procesom metabolicznym. 

Rozkład etanolu we krwii bez zastosowania wszywki alkoholowe przebiega w następujący sposób. Etanol rozkładany jest do aldehydu octowego poprzez aktywację enzymu odpowiadającego za przeprowadzenie dehydrogenazy alkoholowej. Kolejnym etapem procesu metabolicznego jest aktywowanie enzymu, który odpowiada za przeprowadzenie dehydrogenazy aldehydowej, której zadaniem jest przekształcenie aldehydu octowego w bezpieczny dla organizmu człowieka kwas octowy. 

W momencie, gdy jednostka posiada wszywkę alkoholową rozkład etanolu w organizmie kończy się na formie aldehydu octowego. Nagromadzony aldehyd octowy odpowiada za występowanie silnych skutków zatrucia alkoholowego. 

Wszywka alkoholowa a spożywanie alkoholu

Osoba, która posiada wszywkę alkoholową powinna unikać spożywania alkoholu nawet w najmniejszych ilościach. Już niewielka ilość alkoholu zawarta w produktach spożywczych, czy kosmetykach może wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Jednostka ta powinna zwracać szczególną uwagę na zawartość artykułów spożywczych i wyeliminować ze swojej diety te produkty, które zawierają jakąkolwiek ilość alkoholu. Mowa tutaj najczęściej o słodyczach, sosach na bazie octu czy ciastach nasączonych alkoholem. Istnieją przypadki osób, które po zjedzeniu cukierka z alkoholem przez kilka godzin męczyły się z bardzo silnym bólem głowy. Osoby posiadające wszywkę alkohlową powinny również unikać kosemtyków na bazie alkoholu. Uważność i wyeliminowanie perfum, balsamów, płynów do płukania jamy ustnej skonstruowanych na bazie alkoholu zapobiegnie powstawaniu reakcji alergicznych. 

Co jednak, gdy osoba mimo wszystko sięgnie po alkohol? Wtedy już w przeciągu kilku minut od spożycia substancji wysokoprocentowych jednostka doświadcza nieprzyjemnych objawów takich jak: wymioty, nudności, biegunka, drgawki, drżenie mięśni, kołatanie serca, przyspieszona akcja serca, uczucie lęku, niepokój, potliwość czy skoki ciśnienia. W przypadku spożycia bardzo dużej dawki alkoholu jednostka może narazić się na gwałtowne pogorszenie swojego stanu zdrowia oraz nieodwracalne zmiany takie jak marskość wątroby. W ekstremalnych warunkach możliwy jest nawet zgon jednostki, jednak dzieje się to relatywnie rzadko. 

Leczenie choroby alkoholowej a wszywka alkoholowa

Leczenie choroby alkoholowej to długotrwały i skomplikowany proces, który wymaga silnego zaangażowania osoby uzależnionej od alkoholu. Należy podkreślić, że zastosowanie wszywki alkoholowej nie jest samodzielną metodą leczenia uzależnienia od alkoholu. Osoba posiadająca zaszyty lek nadal odczuwać będzie silne pragnienie sięgania po alkohol. Brak jego odczuwania oraz narzędzia jak sobie z nim radzić zagwarantuje tylko proces terapeutyczny. 

Należy pamiętać, że skuteczność leczenia choroby alkoholowej zależy od tego czy osoba uzależniona zdaje sobie sprawę z posiadanego problemu i sama wykazuje chęć zmiany swojego życia. W momencie, gdy jednostka udaje się na leczenie tylko z powodu innych – bardzo często dla tak zwanego świętego spokoju, skuteczność metod leczenia choroby alkoholowej jest bardzo niska. 

Wszywka alkoholowa przeznaczona jest dla osób, które podjęły już decyzję o wytrwaniu w trzeźwości, jednak chcą się zabezpieczyć na wypadek doświadczania silnego głodu alkoholowego lub innych sposobności do sięgania po alkohol. Zastosowanie wszywki alkoholowej nazwane zostało terapią awersyjną. Esperal ma wzbudzić silną awersję i wstręt do alkoholu. Ta metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej oparta jest na strachu jednostki przed nieprzyjemnymi dolegliwościami. To dlatego osoby uzależnione nie sięgają po alkohol w momencie posiadania wszywki alkoholowej. 

Wszywka alkoholowa – jak to się zaczęło?

Działanie Esperalu odkryto w XX wieku w latach 40. przez duńskich naukowców. Zauważyli oni, że u osób przyjmujących ten lek po spożyciu alkoholu pojawiają się bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Przeprowadzili niezbędne badania i powiązali tą substancję z leczeniem choroby alkoholowej. 

W niektórych krajach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych stosowanie wszywek alkoholowych jest zabronione. W Polsce w roku 2008 również zakazano dalszej produkcji Esperalu, jednak już po dwóch latach przywrócono tę możliwość. Dziś wszywka alkoholowa stosowana jest znacznie rzadziej niż w poprzednich latach jednak nadal wykazuje się silną skutecznością w walce z chorobą alkoholową. 

Działanie wszywki alkoholowej określone zostało na czas od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po ośmiu miesiącach zabieg można ponownie powtórzyć jeżeli istnieje taka konieczność. Działanie wszywki alkoholowej przez cały czas jest równie silne co w chwili jej podania do organizmu. 

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz