Dbałość o BHP w miejscu pracy zazwyczaj stoi dzisiaj na bardzo wysokim poziomie. Okulista, a także inni lekarze są specjalistami, do których zazwyczaj trzeba się udać w pierwszej kolejności, zanim rozpocznie się jakąkolwiek pracę. Złożone i wszechstronne badania są dzisiaj obowiązkowe praktycznie na każdym stanowisku pracy, nawet jeśli jest to praca biurowa pozornie niepowodująca żadnego ryzyka. Jeśli zakład pracy nie wyśle pracowników na okresowe badania, ryzykuje bardzo wysokie kary. Na wielu stanowiskach badanie oczu jest jednym z kluczowych etapów podczas przechodzenia badań medycyny pracy.
Co okulista sprawdzi na badaniach medycyny pracy?
Badania okulistyczne są dzisiaj prowadzone w bardzo różnych zakresach. Dzięki dostępowi do zaawansowanych urządzeń lekarz może z łatwością ocenić stan wzroku pacjenta, a także na jego podstawie określić, czy jest on zdolny do wykonywania konkretnych obowiązków w miejscu pracy. Okulista zawsze sprawdzi to, czy pacjent nie boryka się z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, a także, czy prawidłowo odróżnia kolory. Ponadto rutynowej kontroli podlega to, czy pacjent dysponuje widzeniem obuocznym, co pozwala na prawidłowe umiejscawianie przedmiotów w przestrzeni.
Co mogą wykazać badania okulistyczne?
Statystycznie większość osób boryka się z niewielkimi problemami ze wzrokiem. Jest to potęgowane, zwłaszcza, że nasilają się one wraz z wiekiem. Zazwyczaj nie są przeciwwskazaniem do wykonywania większości obowiązków w przeciętnym miejscu pracy, ale w wyniku badań można zostać wykluczonym z niektórych czynności. Na przykład prowadzenie pojazdu w ramach pracy zawodowej jest wykluczone, jeśli pracownik ma problem z widzeniem obuocznym. Co ciekawe, nie wyklucza go to z prowadzenia auta prywatnie, a jedynie dyskwalifikuje z uzyskania prawa jazdy na motocykl. Mając jakiekolwiek kłopoty ze wzrokiem i planując podjęcie zatrudnienia, warto skonsultować się z okulistą, by zdiagnozował, czy na danym stanowisku danym problem będzie przeszkodą.