Antykoncepcja hormonalna to bardzo popularna metoda zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Sięga po nią coraz więcej Polek. Wizyty w przychodni w celu uzyskania recepty są jednak przez wiele z nich traktowane jako spora uciążliwość. Czy tzw. recepta online na zawsze wyeliminuje ich konieczność?
Przykra konieczność udania się “po receptę”
Jeszcze do niedawna schemat korzystania z pigułek antykoncepcyjnych wyglądał zawsze w podobny sposób. Po pierwszej wizycie w celu doboru preparatu następowało wiele kolejnych. Wszystkie następne spotkania sprowadzały się jednak najczęściej tylko do wypisania recepty na kilka kolejnych opakowań. W tym celu trzeba było specjalnie udać się do przychodni, a nierzadko też zapłacić jak za wizytę z badaniem. Rodziło to w pacjentkach wiele frustracji. Bywało nawet tak, że kończyło się aktualne opakowanie, a w okolicy brakowało wolnych terminów do ginekologa. Wszystko zmieniło się, gdy w 2019 roku do użytku weszła recepta online. W jaki sposób wpłynęła ona na dostęp do antykoncepcji dla pacjentek w całym kraju? O tym opowiemy w następnym akapicie.
Recepta online na antykoncepcję – czy to możliwe?
Recepta online, zwana też e-receptą lub receptą elektroniczną to obecnie jedyna możliwa forma wystawienia recepty przez lekarza. Oznacza to, że każda recepta, nawet ta wypisywana podczas stacjonarnej konsultacji lekarskiej, to tak naprawdę e-recepta. Co jednak ważne, wcale nie trzeba takiej wizyty odbywać. Receptę elektroniczną można wystawić na odległość. Wystarczy więc skorzystać z tzw. teleporady. Inna możliwość to wypełnienie formularza na stronie Erecept.pl lub w innym podobnym serwisie. Taka usługa jest tańsza niż wizyta u ginekologa. Jest też bardzo szybko realizowana. Pozwala to nie przerywać przyjmowania tabletek, nawet gdy zapomnisz zapisać się na wizytę przed końcem opakowania. Oznacza to duże ułatwienie w dostępie do antykoncepcji hormonalnej dla pacjentek z małych miejscowości, którym ciężko dotrzeć do gabinetu.
Recepta online na antykoncepcję awaryjną
Recepta online wystawiana jest na każdy rodzaj antykoncepcji hormonalnej. Dotyczy to więc też pigułek stosowanych po stosunku. Takie recepty można bez problemu zamówić w serwisach typu wspomniany już Erecept.pl. Wywołało to ulgę wielu pacjentek, gdyż kilka lat temu tabletka po stała się dostępna tylko na receptę. W takiej sytuacji liczy się bowiem czas – preparat trzeba zażyć w ciągu max 72h po stosunku. Wydaje się więc, że recepta online to ważny krok w zakresie ułatwienia dostępu do zabezpieczeń przed niechcianą ciążą dla kobiet w Polsce – a to wiele osób ze środowiska medycznego ocenia bardzo pozytywnie.